Volvo_A40D

Modeller

Yedek Parçalar

Belden Kırmalı Kaya Kamyonu (Damperli Çekici)

Belden kırmalı kaya kamyonu engebeli arazi üzerinde yükleri taşımak için kullanılan damperli kamyonların çok büyük olan ağır iş makinesi tipidir. Araç çoğunlukla dört çekişlidir ve genellikle traktör denilen ön bölüm ile çekici veya treyler bölümü denilen damperli kasayı içeren arka bölüm şeklindeki iki temel birimden oluşmaktadır. Dümen hidrolik ayaklar aracılığıyla arka ile ilişkili olarak önün döndürülmesi ile yapılmaktadır. Bu şekilde, tüm tekerlekler aynı yolu takip etmektedir ve ortaya mükemmel bir arazi aracı çıkarmaktadır.

Üreticilerin içinde Caterpillar, Terex, John Deere Equipment, Doosan, Volvo CE, and Komatsu Limited bulunmaktadır. Global satışların yarısını yapan Volvo ise Kaya Kamyonu segmentinde pazar lideridir ve ilk 1966 yılından piyasaya bu araçları sürmesiyle de öncü konumundadır.

İlk olarak toprak ve toplu taşıyıcı (damper) olarak öngörülmesine rağmen, şasisi o zamanda itibaren başka birçok uygulamada kullanılmıştır. Beton karıcısı, su tankı ve konteynır kamyonundan, büyük boyutlu arazi çekicisine, kancalı yükleyiciye veya vinçe ayrıca kütük taşıyıcısı veya ağaç öğütücüsü platformu olarak kullanılmıştır.

 

Visits: 671