Kullanılmış iş makinesini satın almadan önce yapılacak teste ilaveten, akan sıvılara ve önceki sahibinin kötü kullanımına dair işaretleri de kontrol etmeyi unutmayınız.

 

Son yıllarda kötü ekonominin de etkisiyle iş makinelerinin sahipliği yeni ekipmanların alınmasından daha çok diğer seçeneklere kaymıştır. Birçok müteahhit makinelerin onarımına ve böylece mevcut makinelerin elde tutulmasına daha fazla önem vermektedir. Ayrıca yeni bir iş makinesi almaktansa kullanılmış bir iş makinesi almak daha cazip bir hale dönüşmüştür.

 

Peki, kullanılmış iş makineleri almak istediğinizde nelere dikkat etmelisiniz? Hangi işaretlerin dikkatli olmanız gerektiğini, hangilerinin asla aracı asla almamanız gerektiğini söylediğini biliyor musunuz?

 

Bir iş ekipmanını satın alırken şu yedi unsura son derece dikkat etmelisiniz.

 

  1. Çalışmayan veya yoğun dumanla zorla çalışan bir motor:

 

Satıcılar her zaman için her türden güvence veren açıklamalar yapabilirler. Sadece küçük tamiratlarla aracın sorunsuz bir şekilde çalışacağını, ufak duman çıkışlarının önemsiz olduğunu söyleyebilirler. Eğer aracı test edemiyorsanız, çok ucuzda olsa asla yaklaşmayın. Elbette sağlam bir garantisi yoksa. Fakat kullanılmış araçlarda garantinin verilmesinin de nadir olduğunu belirtmeliyiz. Test ettiğinizde makinenin türü veya modeline aşina değilseniz acele etmeyiniz ve satıcıdan tüm kontrolleri size anlatmasını isteyiniz ve mutlaka her hız ve hareketi denediğinizden emin olunuz.

 

  1. Makinenin altından akan sıvılar

 

Beko loderi ve silindirleri boylu boyunca kontrol ettiğinizden emin olunuz. Ayrıca tüm hortumları ve kolları da herhangi bir sıvının akıp akmaması yönünden kontrol ediniz.

 

  1. Yağ içinde soğutucunun bulunması veya soğutucunun içinde yağ bulunması

 

Bu sadece zamanınızı boşa harcıyor olduğunuzu gösteren bir işarettir.

 

  1. Tutukluk yapma

 

Herhangi bir unsur tutukluk yapıyorsa, muhtemelen makinenin iyi bir bakım görmediğini bilebilirsiniz.

 

  1. Beko loder, yükleyici kollar ve kepçeler üzerindeki kaynaklar

 

Bu makinenin sürekli olarak kırılana kadar hor kullanıldığını göstermektedir. Sonrasında ise kaynak yapılmıştır. Bir kaynak hiçbir zaman için orijinal kadar düzgün veya güçlü olmaz. Ayrıca kötü kullanım ilk başta fark edemeyeceğiniz başka sorunlara da yol açmış olabilir.

 

  1. Garip sesler veya frenlerin/güç aktarımlarının düzensiz davranışları

 

Bazı dış fren diskleri aracın sahibi tarafından düşük maliyetle değiştirilmiş olabilir. Ayrıca, arka diferansiyeldeki bir tamir makineyi ıskartaya çıkarmanıza neden olabilecek bir şekilde büyük bir maliyet ortaya çıkarabilir.

 

  1. Aşırı gevşek pimler veya kötü bakım işaretleri

 

Bu türden işaretler makinenin nasıl kullanıldığı göstermektedir. İyi bakım yapılıp yapılmadığı ürünün değerini belirleyen ana unsurlardan birisidir.

 

İkinci el araçta popüler markaların en bilinen modellerini almanızı tavsiye ederiz. Zira bu modellerin parçalarını, el kitapçıklarını ve diğer gerekli unsurlarını bulmak çok daha kolaydır. Makul fiyatlara parçaları bulabilmek bir aracı yıllarca kullanabilmek ile kısa süre içinde kızağa kaldırmak arasındaki farkı oluşturacaktır.

İkinci el makineler için bize danışınız….

İkinci el makineniz için yedek parça hizmetleri

Çıkma parçalar için…..