Kullanılmış Belden Kırmalı Kaya Kamyonu alırken nelere bakmalısınız? Böyle komplike bir araç için, hem değere hem de kullanım süresine etki edebilen birçok faktör mevcuttur.

Sizin için alımdan önce kontrol ve dikkat etmeniz gereken unsurların kısa bir listesini hazırladık:

1. Mafsallarda aşırı oynaklık:

Bu önemli aşınma noktaların tamiri son derece maliyetli olabilir. Özellikle bu mafsalları yenilemek için kamyonun ayrılması gerekirse işçilik yönünden ciddi masraflar ortaya çıkabilmektedir.

Mafsalların pimlerinde aşırı oynaklığın olup olmadığını test etmek için, bir kişinin makineden güvenli bir uzaklıkta olmasını sağlayın ve kepçeyi kaldırın veya ileri giderken el frenini yumuşak bir şekilde çekin. Araç durduğunda bir oynama varsa bu gelişmekte olan bir problemin var olduğunu göstermektedir.

Yine bir kişiyi makinenin arkasında güvenlik mesafesinde tutup makineyi yanlara yatırdığınızda merkezi ekleme noktaları veya dönüş silindirlerinde oynama varsa bu da ciddi bir maliyetin ortaya çıkacağının işaretidir.

2. Fren yıpranması:

Kamyonun yavaşlatıcı frenin olup olmadığını ve çalışır durumda olup olmadığını kontrol ediniz. Çalışmıyorsa operatörün yoğun olarak ayak frenini kullanmış olduğunu ve bu yüzden aşırı bir yıpranmanın mevcut olduğunu tahmin edebilirsiniz.

3. Damper kasasının aşınması:

Damper kasaları sıklıkla yapışkan maddelerin düşmesi için dizayn edilmiş bir astara sahiptirler. Materyallerin damper kasasının içine yapışıp yapışmadığını görmek için kontrol ediniz. Öyleyse, bu astarının yenilenmeye ihtiyacı olduğunu göstermektedir.

Damper kasasının üzerinde yan kenar koruyuculara bakınız ve varsa makinenin aşırı yüklenip yüklenmediği hakkında bir fikir edinmek için en son kullanım hakkında satıcıya soru sorunuz.

4. Kaput altı:

Düzenli bakımının hangi şekilde yerine getirilmiş olduğu hakkında bir fikir edinmek için kaputun altına bakınız. Yağ ve hava filtresi kısa süre önce değiştirilmiş gibi görünüyor mu? Tüm sıvılar temiz ve dolu mudur? Bakımın yapıldığı zamanı gösteren tarihler mevcut mudur?

Makineyi çalıştırın ve ısındığında sızıntıların olup olmadığını kontrol edin. İmkanınız varsa, araca yükleme yapıp özellikle rampada vites değiştirme sorunlarının veya motor teklemesinin olup olmadığını kontrol ediniz.

5. Kullanım zamanı:

Çok kullanılmış bir araç büyük ihtimalle yakın gelecekte yıpranmış parçaların değişmesini gerektirecektir. 5000 saat göreceli olarak az bir süre olarak kabul edilirken birçok parça 10 bin ve 15 bin saat arasında yıpranma belirtileri göstermeye başlamaktadır.

Parçaların daha önceden değiştirilmiş olup olmadığını, değiştirilmişse zamanını öğreniniz. Bazı tipik yıpranma noktaları gözden geçirilmiş ve tamir edilmiş olabilir.

Yukarıda verilen tavsiyeler kullanılmış belden kırmalı kaya kamyonu araçlarını araştırmanızda yardımcı olacak iyi bir başlangıç noktadır. Fakat en önemlisi varsa bakım kayıtlarını kontrol etmeniz ve aklıselimle düşünüp ona göre karar vermenizdir.

Kaya kamyonu satın alma sürecinizde sizlere danışmanlık yapabiliriz.

Bizde ikinci el kaya kamyonu almak isterseniz, lütfen tıklayınız.

Volvo Kaya kamyonu yedek parçaları satın almak isterseniz lütfen iletişime geçiniz.