İkinci el iş makinesi (ekskavatör, tekerlekli kazıcı-yükleyici beko loder, kaya kamyonu,greyder) alırken ve satarken sadece makinenin yaşı ve durumu hakkında bilgi olması yeterli olmayacaktır.

Aşağıda fiyatlamayı etkileyen ana faktörlerin bazılarını bulabilirsiniz:

 

  1. Arz ve Talep

 

Başka herhangi bir piyasada olduğu gibi, arz ve talep durumları ikinci el iş makinesi fiyatlarını etkilemektedir. Talep çıktığında veya arz düştüğünde piyasa oyuncuları mevcut makineler için rekabet ettiğinden fiyatlar yükselmektedir. Tam tersi bir şekilde, piyasa belirli bir tipteki makineye doymuş ise alıcılar avantaja sahip olmaktadır.

 

  1. Piyasa Koşulları ve Ekonomik Durum

 

Ekonomi ve piyasa koşulları muhtemelen arza ve talebe ve böylelikle fiyata etki eden en önemli unsurdur.

 

Ekonomi kötüye gittiğinde, fiyatlar piyasanın çektiği gibi şekillenir.   İkinci el iş makinesi sahibi makinesinin iyi fiyata gitmesini ister fakat bazen piyasada istediği fiyatlara satmakta zorlanabilir.

 

Piyasanın yoğun olduğu zirve zamanlarında, makinelere çok çabuk bir şekilde ihtiyaç duyulacaktır ve bu sebepten daha fazla değerli olacaklardır.

 

Bu faktörler alıcının ve satıcının kontrolünün dışındadırlar. Fakat etkiyi azaltmanın bazı yolları bulunmaktadır. Bir sektörde veya dünyanın bir bölgesinde talep yüksek olduğunda, sıklıkla bir başka yerde düşük olmaktadır.

 

Yüksek arzın veya talebin olduğu bu bölgelerden veya sektörlerden faydalanmak akıllıca bir hareket olacaktır. Eyli iş makineleri bu konuda sizlere danışmanlık yapmaktan mutluluk duyacaktır.

 

  1. İş Makinesi Üreticisi, Markası

 

Genellikle birçok makine üreticisi mevcutken sadece birkaçı piyasayı domine etmektedir. İnsanlar sıklıkla markalı ürünlere daha fazla ödeme yapmaya isteklidirler. Bunun sebebi ya önceden iyi bir tecrübeleri olmaları ya da üretici ile iyi bir iletişime ve geçmişe sahip bulunmalarıdır. Ya da ismin kendisi belirli bir kaliteye işaret etmektedir. Mesela Kaya Kamyonları alanında en iyi üreticilerden bir tanesi Volvo markasıdır. Bu konuda daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

 

  1. Model ve Özellikleri

 

Standart modeller fiyat yönünden daha az dalgalıdırlar ve sıklıkla uzmanlık işlerine yönelik makinelerden daha kolay satılırlar. Daha fazla potansiyel kullanım alanı daha fazla alıcı ile eş anlamlıdır.

 

Elinizde uzmanlık gerektiren bir iş makinesi varsa(ekskavatör, beko loder, kaya kamyonu gibi), bunu mümkün olan en geniş kitleye pazarlamanız önemlidir. Özellikler ve ataşmanlar ekipmanların satış fiyatında ister pozitif ister negatif olsun etkin bir role sahip olurlar.

 

Bir alıcıyı çeken özellikler ve ataşmanlar diğer bir alıcıda etki yaratmayabilir (mesela ekskavatör hidrolik kırıcısı). Bu yüzden potansiyel alıcıların en geniş havuzuna ulaşmanız önem kaydetmektedir.

 

5.İkinci el iş makinesinin yaşı

 

Hangi yılda yapılmış veya kaç yaşında? Muhtemelen bu sorular insanların makineleriniz hakkında ilk ve en çok sordukları sorular olacaklardır. Evet, yaş fiyatın belirlenmesinde önemli bir faktördür.

 

Makineler yıllar geçtikçe amorti ederler – yorulma söz konusu olur ve daha fazla tamire, yedek parçaya ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Daha yeni ve daha etkin bir teknolojinin ortaya çıkması ile kullanımlarının sonlanması da mümkündür.

 

Aynı yaşta olan aynı iki makine fiyat olarak farklılık gösterebilirler. Daha iyi bakımı yapılmış ve daha az saat çalıştırılmış olan ciddi ölçüde daha değerli olabilir.

 

  1. Koşul

 

Bir makine yaşına bakmaksızın kötü bir durumda ise iyi bir fiyata satılmayacaktır. Fakat iyi bir koşulda olan eski makineler dikkate değer bir miktara alıcı bulabilecektir. Görünüm büyük bir fark yaratabilir.

 

Makineleri boyamak, tamir ettirmek veya sadece temizletmek daha yüksek fiyatlara satılmalarını sağlamaktadır. Ayrıca, daha fazla bilgi alıcıya sağlanırsa alıcı daha fazla güven hissedecek ve genel olarak daha fazla ödeme yapmaya istekli olacaktır.

 

  1. Satıcının veya Eski Sahiplerinin Saygınlığı

 

Bazen, bir şirketin saygınlığı sattığı makinenin fiyatını belirleyebilir. Bu iyi yönde de kötü yönde de olabilir. İyi saygınlık fiyata pozitif etki ederken kötü saygınlık satın alımdan tamamen vazgeçmeye dahi yol açabilir. Kötü saygınlık satın alımı daha riskli hale dönüştürür algısı yaratmaktadır.

 

  1. İş Makinesini İnceleme Ve Test Etme İmkanı

 

Sonuncu fakat bir o kadarda önemli olan bir faktör iş makinesinin kişisel olarak incelenmesi ve test edilmesidir. Bu unsur alıcıların ödemek isteyecekleri miktara büyük bir etkiye sahiptir.

 

Eğer ne aldıklarını kendileri görebilirlerse ve aracın ihtiyaçları olan görevleri tam anlamıyla yerine getirebileceğine ikna olurlarsa, çoğunlukla daha yüksek bir fiyat ödemeye istekli olurlar.

 

Satıcı veya satıcının temsilcisi ile kişisel ve pozitif bir iletişim de potansiyel alıcıya daha fazla güven aşılayacaktır.

 

Eyli Volvo iş makineleri olarak ikinci el kaya kamyonunuz varsa sizinle görüşebiliriz. İkinci el kaya kamyonunuzun satılmasında aracılık edebiliriz.